Meritum Bank podnosi opłaty ! Jak tego uniknąć ?

Wczoraj Meritum Bank rozsyłał swoim klientom „informację o zmianach w Taryfie Opłat i Prowizji”. Otóż, nie jest to dobra wiadomość dla użytkowników Prostego Konta ponieważ może ono kosztować aż 14 zł zamiast dotychczasowego 0 zł. Można było się tego spodziewać po niedawnym przejęciu Meritum Banku przez Aliora, ale nie spodziewałem się, że tak szybko do tego dojdzie. W dodatku przed przejęciem Meritum odbyła się 2 edycja promocji Comperii Bonus, co wtedy było bardzo korzystne.

alior_meritum-700x440
Podwyżka

Jak uniknąć opłat?

Meritum Bank zapowiedział, że od 1 czerwca podniesie opłaty głównie za kartę tj. 6 zł opłaty podstawowej oraz 8 zł opłaty dodatkowej, czyli razem 14 zł za utrzymanie konta, które było całkowicie darmowe i uważam, że było to jedno z lepszych kont pod tym względem. Nic nie trwa wiecznie, więc trzeba podjąć pewne kroki, a jakie dokładnie? Mamy do wyboru: pozostanie przy Prostym koncie, przekształcenie Prostego Konta w Konto z Gwarancją i całkowita rezygnacja z konta.

Niech będzie jak jest.

W przypadku, gdy chcemy pozostać przy Prostym koncie czekają na nas od 1 czerwca opłaty za kartę w sumie 14 zł. Dobra wiadomość jest taka, że da się uniknąć tej opłaty, a zła, że tylko jej część. Podstawowa opłata 6 zł będzie naliczana zawsze natomiast opłaty dodatkowej w wysokości 8 zł unikniemy jeśli co miesiąc spełnimy jeden z warunków :

 • wpływ wynagrodzenia dokonany przez pracodawcę, wpływ z tytułu renty lub emerytury przez ZUS, wpływ z tytuły stypendium przez uczelnię wyższą,
 • jednorazowa wpłata na rachunek w wysokości wyższej lub równej 2000 zł lub 1000 zł w przypadku gdy posiadacz lub współwłaściciel rachunku jest studentem, słuchaczem albo uczniem i nie przekroczył 24 roku życia,
 • posiadacz rachunku nie ukończył 19 roku życia.

Przejście na Konto z Gwarancją.

Z dniem 31 marca Proste Konto kończy swój żywot, a na jego miejsce wprowadzone jest Konto z Gwarancją, ale też nie pozbawione opłat przy mniej aktywnym korzystaniu z konta. Ta „Gwarancja” to obietnica nie naliczania opłat za prowadzenie konta i wydanie i obsługę karty przez okres 5 lat. Gdy się zagłębimy to dowiemy się, że należy spełnić jeden z warunków w każdym miesiącu aby ta obietnica się spełniła, w przeciwnym razie konto będzie kosztowało 12 zł/mc:

 • jednorazowy przelew na kwotę wyższą lub równą 2500 zł/mc. Może być przelew własny z innego banku lub z konta firmowego,
 • transakcje bezgotówkowe na kwotę 700 zł/mc.

Bank informuje też, że powyższe warunki będzie trzeba spełniać dopiero od 1 listopada, czyli do tego czasu konto będzie bezpłatne.

Parametry Konta z Gwarancją:

 • 0 zł / 12 zł za prowadzenie rachunku / jeśli nie spełnimy jednego za powyższych warunków
 • 0 zł za wydanie i obsługę karty
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
 • 0 zł za nielimitowane przelewy natychmiastowe
 • 0 zł za przelewy w placówce banku

Zamknięcie konta.

To jest opcja z której ja skorzystam. Zamknąć konto możemy na 2 sposoby, korespondencyjnie lub w placówce Banku.

 1. Udając się do placówki Banku należy mieć ze sobą oryginał oświadczenia opatrzonego własnoręcznym podpisem posiadacza rachunku oraz kopię dowodu osobistego.
 2. Jeśli zamierzamy zrobić to korespondencyjnie wtedy oryginał oświadczenia i kserokopię dowodu osobistego przesyłamy na adres:

Meritum Bank ICB S.A. ,
ul. Piastowska 7,
80-332 Gdańsk

TUTAJ pobierzesz oświadczenie do zamknięcia rachunku.

Są jeszcze inne „darmowe” konta

Nie trzeba na siłę zamykać konto ponieważ mając wpływy na poziomie 2500 zł konto będzie praktycznie bezobsługowe i za 0 zł. Jednak ja wolę to zrobić i wiedzieć, że jakbym o czymś zapomniał to ta opłata mnie nie ukarze. W następnym wpisie, który ukaże się już niedługo, być może nawet w tym tygodniu przedstawię razem z rankingiem lokat kilka darmowych kont, a jak nie darmowych to takie, które bardzo łatwo przekształcić w darmowe 🙂

Zapraszam do zapisania się na newsletter, wtedy poinformuję Cię o nowych artykułach.