Cykl: Sposoby uzyskania dochodu pasywnego. Nieruchomości. Część 3. [SUDP4]

Ostatni czas był dla mnie bardzo pracowity i szczerze mówiąc ciężko mi było „wejść na obroty” dlatego wcześniej nie mogłem przedsatwić Wam tego wpisu.   Na szczęście już przedstawiam ostatnią część z cyklu „Jak uzyskać dochód pasywny. Nieruchomości”, a będzie ona pewnym podsumowaniem tej trylogii wraz z kreatywnym podejściem do kupowania nieruchomości zaczerpniętym z pewnej książki, której tytuł znajdziecie niżej.

key-96233_1280

Zakup kreatywny

Kupno nieruchomości nie musi być trudne, nawet jeśli nie masz zdolności kredytowej. Oczywiście jest to pewne utrudnienie lecz istnieją sposoby dzięki którym możesz to zrobić. Możesz też wynająć mieszkanie, gdzie rata kredytu sama będzie się spłacać a Ty będziesz osiągać z tego dochód pasywny. Dopóki się  o tych rzeczach nie dowiedziałem to nie miałem o tym pojęcia, i też sam na to bym nie wpadł, jednak są ludzie którzy chętnie  dzielą się taką wiedzą z  innymi. Chcę Ci teraz przekazać tą wiedzę, którą ja otrzymałem z tej książki i być może otworzy Ci ona oczy na pewne rzeczy.

Zastanawiałeś się czy nie lepiej kupić większe mieszkanie i pozwolić wynajmującemu na spłatę części Twojej raty kredytu hipotecznego? To jest jakaś myśl, ale na głowie jest również 30 letnie obciążenie Twoich finansów. Innym sposobem na kupno nieruchomości bez angażowania własnych środków jest jego kupno wspomagając się kredytem, ale z zamiarem późniejszego odsprzedania z zyskiem. Zysk ze sprzedaży pokryje część rat kredytu natomiast za pieniądze z kredytu kupujemy inną nieruchomość z takim samym zamiarem w jakimś odstępie czasu by Twoja nieruchomość mogła wzrosnąć na wartości. Co ciekawe, nie zapłacisz w ciągu 2 lat od sprzedaży nieruchomości podatku dochodowego, gdy przeznaczysz ten zysk na cele mieszkaniowe. 

 

Wykorzystaj dźwignię

Mało kto może sobie pozwolić na kupno nieruchomości w całości za gotówkę. W większości, osoby decydujące się na jeden z najdroższych zakupów w swoim życiu wykorzystują tzw. dźwignię finansową, a mianowicie zdolność kredytową.

Prawo bankowe definiuje zdolność kredytową następująco: „Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”.

Oznacza to, że bank analizując Twoje miesięczne dochody, czy to z umowy o pracę, umowy o dzieło albo zlecenie lub z działalności gospodarczej, ocenia na jaką kwotę jesteś w stanie się w tym banku zadłużyć. Banki mają nieraz odrębne formuły do oceny zdolności kredytowej, więc w jednym mogą udzielić kredytu, a w innym nie, zaś czynniki wływające na ocenę Twojej zdolności są zarazem Twoim kosztem, lub jego brakiem.

Reguła jest prosta – im więcej posiadasz miesięcznych stałych wydatków, tym Twoja zdolność kredytowa jest niższa, a oto przykład. Załóżmy że zarabiasz netto „na rękę” 5000 zł, posłużę się tutaj prostym wyliczeniem, które niektóre bank wciąż stosują. Maksymalną ratą jaką bank jest w stanie dać jest dwukrotnie niższa od Twojego wyniku netto, czyli po odjęciu stałych miesięcznych kosztów. Więc zarabiając 5000 zł netto i mając dwie osoby na utrzymaniu (każda osoba w gospodarstwie domowym w rozumieniu banku generuje ok. 1000 zł kosztu miesięcznie), daje nam 3000 zł na rękę i maksymalną ratę kredytu w wysokości 1500 zł jeśli nie mamy innych kosztów typu kredyt lub dzieci.

Dobra historia kredytowa daje nam uprawnienia do zadłużania się kiedy zmusza nas sytuacja lub kiedy następuje kolejny etap w naszym życiu albo poprostu inwestycja w przyszłość. Warto ją pielęgnować nawet jeśli jesteśmy zabezpieczeni oszczędnościami. Zwiększyć możesz ją nie tak prosto bo poprzez zwiekszenie swojego dochodu.

 

Odwiedź te strony

Strony które, Ci się przydadzą jeśli rozważasz zakup nieruchomości:

Wyszukiwanie podmiotu po KRSie  z Krajowego Rejestru Sądowego.

Strona www.Geoportal.gov.pl zawiera między innymi możliwość wyszukiwania map interesującego nas terenu, zdjęcia satelitarne interesującego nas terenu a także publiczny rejestr danych o gruntach i budynkach. Na stronie jest możliwość mierzenia powierzchni interesującej wybranej działki, wybranego budynku czy też możliwość zmierzenia interesującej nas odległości.

Ministerstwo Infrastuktury i Rozwoju zawiera centralny rejestr Rzeczoznawców Majątkowych.

Strona Polska Federacja Rynku Nieruchomości zawiera centralny rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami zawiera centralny rejestr Zarządców Nieruchomości i Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Dostęp do Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych.

Baza Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.

Strona Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Korzystając z świątecznego nastroju, który już nas wszędzie otacza, Życzę Wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Spełnienia Marzeń w nadchodzącym 2015 roku 🙂