10 pomocnych nawyków w Światowy Dzień Oszczędzania.

Dzisiaj jest Światowy Dzień Oszczędzania tj. 31 października, to jest dobry dzień, aby zastanowić się nad oszczędzaniem i nad swoimi wydatkami, a może też nad zmianą podejścia i przebudowy naszego domowego budżetu. To szczególnie dobry dzień na zmianę nawyków, które pomogą Ci w budowaniu własnej wolności finansowej poprostu oszczędzając.

piggy-bank-7905_1920
Oszczędzajmy

Nawyk jak automat

Nawykiem nazywamy zautomatyzowaną czynność lub sposób zachowania, którą nabywa się w wyniku ćwiczenia, głównie przez powtarzanie.

Prościej mówiąc, im daną czynność wykonujemy częściej i regularniej, tym bardziej prawdopodobne, że ta czynność stanie się później naszym nawykiem. Nawyk jest zaprogramowaym automatem nie czekającym na podjęcie przez osobę decyzji, ona jest już podjęta na początku wykonywanej czynności, dlatego też po części zwalnia nas od myślenia co w przypadku tych pozytywnych nawyków jest bardzo pomocne. Możesz się ich nauczyć tak samo jak języka obcego, a złe zamieniać na dobre. Nigdy tego świadomie nie próbowałem, ale „amerykańscy naukowcy” stwierdzili, że wyuczenie nawyku trwa ok. 30 dni jeśli codziennie wykonujesz tą samą czynność.

Weźmy na przykład oszczędzanie, niewiem jak dla was ale dla mnie jest to przyjemność, zawsze gdy zobaczę jakieś drobniaki w portfelu to wrzucam je do skarbonki, albo gdy znajdę monetę leżącą na podłodze lub stoliku, odrazu leci do skarbony. To już nie tylko nawyk, ale chyba uzależnienie, albo styl bycia bo zdarzają się róźne sytuacje w których głównym kryterium staje się oszczędność. Może się to wydawać śmieszne, ale gdy wstaję w nocy i idę na piętro to nie włączam światła na schodach bo przecież znam drogę na pamięć. Niby to żadna oszczędność i może się czasem źle skończyć, ale już tak przywykłem i może warto to zmienić. W sprawie zakupów to chyba najprostszy sposób na niekupienie niczego 🙂 Gdy mam wątpliwości przy kupnie jakiegoś ubrania zadaję sobie pytanie czy mam już takie i czy muszę to mieć już teraz. Odpowiedź jest prosta. NIE. Za to przejadę 400 km więcej 🙂 Wy też tak macie? Podzielcie się 🙂

 

Nawyki które warto mieć

Wrzucaj drobne do skarbonki

Przykładowo zawartość portfela od 1 zł w dół, i tak codziennie przez 30 dni. Uzbiera ci się i nie będziesz tego żałował.  W ten sposób małymi kroczkami wyrobisz sobie przydatny nawyk. Jeśli coś Cię powstrzymuje skorzystaj z produktu bankowego np. konto z mSaver. Płacą za zakupy odkładasz końcówkękwoty na konto.

Zamiast telewizji, książka lub ciekawy artykuł na dobrym blogu 🙂

Nie jest obce, że telewizja ogłupia, lepiej przeczytaj dobrą książkę albo artykuł, który pomoże Ci w pracy lub zawodzie albo hobby. Gdy wracasz zmęczona/y odpocznij na spokojnie i zrelaksuj się bez elektroniki. Zaoszczędzisz cenny czas i pieniądze (telewizja naziemna DVBT jest za darmo). Laptop jest mniej prądożerny niż telewizor, a internet zawiera wszystkie informacje świata, tylko wybierać.

Najpierw nagradzaj siebie

Gdy zamierzasz odkładać pieniążki to nie rób tego z końcem miesiąca, czyli odłożysz to co zostanie na koncie. Rób to zaraz po wpłynięciu wypłaty, żeby się nie rozeszło i jeśli dopiero zaczynasz przygodę z oszczędzaniem to nie zaczynaj od 20% wypłaty tylko małymi kroczkami, pojnieważ mogą zdarzyć się pewne okoliczności wymagające poświęcenia większej kwoty. W ten sposób nie stracisz płynności i będzie to mniej bolesne.

Planuj wydatki i rób ich listę

Robiąc to będziesz mieć większą kontrolę nad własnymi finansami. Możesz pójść o krok dalej i zrobić zaawansowaną listę gdzie wpiszesz stałe wydatki czyli różne abonamenty i raty oraz wpływy z pracy i pracy dorywczej, wtedy wszystko będzie czarno na białym i może się okazać, że więcej wydajesz niż posiadasz do czego nie możesz dopuścić chcąc mieć jakieś oszczędności, ale też, że masz nadwyżki, które możesz zainwestować przy nadarzającej się okazji 🙂

Porównaj swoją pracę do poniesionych wydatków

Policz sobie ile zarabiasz na godzinę, a wtedy będąc na zakupach przelicz ile godzin musiałaś/eś pracować na kupione produkty. To dobry sposób na nie kupowanie niepotrzebnych rzeczy i pokazuje jak ciężko musisz pracować na niektóre zachcianki.

Kupuj tylko to co potrzebujesz

Kupuj tylko te rzeczy, które naprawdę potrzebujesz. Lista na zakupy napisana w domu wszystko podpowie Ci co należy kupić, wtedy o niczym nie zapomnisz, ani też nie kupisz niepotrzebnej rzeczy.

Rozmawiaj ze sobą

Ja akurat wykorzystuję ten sposób na galeriach 🙂 Czy naprawdę tego potrzebuję? Jak niewiem czy mi się nie podoba to nie kupuję. Fajne, ale czy to mi się przyda? Zadaj sobie szczere pytanie i odpowiedz i nie będziesz mieć już więcej wątpliowści przy kupowaniu.

Rzuć palenie papierosów, alkohol i inne używki.

Ciężki temat, ale warto. Liczyłeś kiedyś ile Cię to kosztuje? Przestraszysz się ile możesz na tym zaoszczędzić! Jeśli rzucisz palenie to świat stoi dla Ciebie otworem, jesteś w stanie zrobić wszystko.

your-20198_1920
Jak nie teraz to kiedy?

Nie wpadaj w spiralę zakupów

Gdy jesteśmy zestresowani chcemy się jak najszybciej pocieszyć i pozbyć  tego stanu umysłu, więc kupujemy sobie sami nagrodę, i jest nam już lepiej ale na krótko. Czasem, żeby się odstresować lepiej jest pobiegać lub poćwiczyć, zrelaksować, wyciszyć. Gorzej jest jeśli idziesz na zakupy i nie wyjdziesz dopóki czegoś nie kupisz.

 

Buduj swoją niezależność, zaczynając od oszczędzania. Pamiętaj, że możesz wyuczyć się każdego nawyku, trzeba tylko miesiąc wytrwałości. Podziel się tą listą ze znajomymi i bliskimi, może komuś w ten sposób pomożesz. Będe też wdzięczny za laika 🙂 Masz jakieś śmieszne nawyki którymi się podzielisz? Jakiś inny sposób na oszczędzanie, chętnie się dowiemy. Piszcie w komentarzach 🙂

 • trawek

  dobrze jest też otworzyć sobie drugie konto bankowe na którym odkłada się jakąś część zarobków. Często jest tak, że się o tym drugim koncie zapomina na chwilę i potem jak sobie o nim przypominamy to jest to bardzo miła niespodzianka ;D

 • jadzia

  Niemal w 100% się zgadzam z tym artykułem, ale mam takie zdanie,że nie należy aż tak bardzo oszczędzać, bo przecież mamy jedno życie i nie należy sobie oraz najbliższym niczego żałować tylko korzystać z życia w pełni !;) ależ oczywiście zachęcam wszystkich do oszczędzania, a nie życia od jednego miesiąca do drugiego, jak niestety robi wiele osób…
  Nie każdy ma możliwość na odłożenie większej sumy,ale warto tak jak piszesz zacząć nawet od małych kwot, zawsze to coś;)

  Ale oczywiście sama odkładam z każdej pensji jakąś część..i nie robię nieprzemyślanych zakupów.

 • Najgorzej to jest z planowaniem 🙂